ФЗОМ: Аптеките тактизираат при издавање на лекови на рецепт

Oд Фондот за здравство, вината ја префрлаат на аптеките и велат дека тие се должни да ги нарачуваат лековите од веледрогериите и согласно потребите на осигуреницитеЕмисии

Спорт

Фудбал, ЛШ: Севилја му пресуди на Манчестер Ј., Џеко го урна Шахтјор

Шпанскиот состав од Андалузија ги елиминира „црвените ѓаволи“ на Жозе Мурињо по вечерашниот триумф на „Олд Трафорд“ со 2:1, Рома, пак, успеа да ја надополни негативата во однос на Украинците од првата средба во Харков

Прочитај Повеќе
Истражување

Реакција на директорката на Хематологија-не спроведувала набавки

Директорката на Клиниката за хематологија  Ирина Пановска Ставридис испрати писмена реакција на текстот  на НОВА “Антикорупциска води постапка против директорката на хематологија“, откако вчера не…

Прочитај Повеќе
Идеи

Со бастун ли на работа ќе се оди во Македонија?

„Дупката“ во ПИОМ е резултат на промената на политиките за финансирање на пензискиот систем и ако се сака таа да се намали, далеку посоодветно е решението да се бара кај факторите кои ја предизвикаа, а не, како што им е најлесно на властодршците, цехот да го плаќа обичниот човек.

Прочитај Повеќе
Евтини Приказни